Odčervení – ošetření proti vnitřním parazitům

Kočky a psy preventivně ošetřujeme především proti oblým (škrkavky) a plochým (tasemnice) červům. V případě nálezu dalších střevních či orgánových parazitů (např. giardie, mikrofilárie) je stanovena specifická antiparazitární léčba.

PSI:

  • Březí fena – v době březosti může dojít k přenosu škrkavek z matky na štěňata, proto doporučujeme ošetřit fenu 14 dní před porodem, a dále pak fenu se štěňaty po porodu ve 14ti dnech stáří štěňat.

  • Štěňata – odčervujeme od věku 14ti dnů stáří do 12ti týdnů věku v pravidelných dvoutýdenních intervalech. Pro ošetření lze použít pastu nebo sirup. Štěňata ve věku 3-6 měsíců se odčervují 1x za měsíc, k ošetření můžeme použít pastu nebo tabletu.

  • Dospělý pes – od stáří 6ti měsíců je doporučeno preventivné ošetření 1x za 3 měsíce. Pokud nelze zvíře pravidelně odčervovat, doporučujeme KOPROLOGICKÉ vyšetření trusu (viz. níže).

Aplikační formy anti parazitárních přípravků pro psy jsou pasty, sirupy a tablety. Vhodný prostředek volíme podle věku zvířete. Použité přípravky je nutno střídat podle druhu účinné látky, aby nedocházelo ke vzniku rezistence.

KOČKY:

  • Březí kočka – kočky doporučujeme odčervit 14 dní před porodem, aby nedošlo k přenosu škrkavek do mateřského mléka.

  • Koťata – s odčervením začneme ve věku 3 týdnů spolu s matkou. Do stáří 3 měsíců odčervujeme pravidelně po 14ti dnech. koťata ve věku 3-6 měsíců odčervujeme 1x za měsíc.  

  • Dospělé kočky – pokud je kočka pouze domácí, pak ji ošetříme 1-2x za rok. Je-li kočka venkovní nebo domácí a chodí na procházky ven, pak je doporučeno ji ošetřit 1x za 3 měsíce nebo kdykoliv při pozitivním nálezu parazita.

Pokud nelze zvíře pravidelně odčervovat, doporučujeme KOPROLOGICKÉ vyšetření trusu (viz. níže).

Aplikační formy používané u koček jsou pasty užívané hlavně u koťat. Tablety jsou určené pro větší koťata a dospělé kočky, obsahují složku proti oblým i plochým červům. Spot-on nabízíme buď odčervení nebo v kombinaci s ochranou proti zevním parazitům u venkovních koček.

Koprologické vyšetření – lze provést vyšetření trusu – sbírá se směsný vzorek (1., 3., 5., den, velikosti vlašského ořechu uloženého v chladu), který se odešle do laboratoře. V laboratoři vyšetří přítomnost a případně druh parazitů.

V případě, že přivedeme nového zvířecího člena, je nutné ošetřit proti vnitřním parazitům zároveň nového i stávající zvířecí členy domácnosti současně. Další preventivní ošetření se provádí podle doporučeného schématu.

Všechna zvířata v domácnosti odčervujeme vždy společně!

Consecte libero id faucibus nisl tincidu. Magna etiam tempor orci lobor faculs lorem ipsum.

Instagram feed