Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)

HCM je onemocnění srdce, které se vyskytuje u čistokrevných plemen koček, ale i u jejich kříženců v jakémkoliv věku. Podstatou onemocnění je zesílení stěny srdce, která vede ke zvýšené dušnosti, kašli, snížené aktivitě jedince, možné krátkodobé ztrátě vědomí, výjimečně šelestu na srdci.

Genetická mutace je zjištěna u plemene koček Mainská mývalí a Ragdoll. Genetické testování se provádí odběrem krve a následným zasláním do laboratoře. Pokud nemá kočka provedený genetický test nebo se jedná o jiné plemeno (Britskou kočku) či jejich křížence. Na počátku onemocnění nemusí majitel na zvířeti pozorovat žádné výše uvedené příznaky, proto doporučujeme provést bezprostředně před zákrokem v anestezii rychlotest tzv. SNAP-test (stanovuje přítomnost či nepřítomnost bílkoviny vyskytující se v krvi v případě postižení srdíčka) z odebrané krve. Díky zjištění pozitivního výsledku, můžeme předejít možným post-anestetickým komplikacím nasazením stabilizační medikace po provedeném kardiologickém vyšetření.

Upozorňujeme chovatele, že negativní výsledek genetického vyšetření ani negativní kardiologický nález nezaručuje, že kočka v průběhu života neonemocní jinou formou kardiomyopatie.

Consecte libero id faucibus nisl tincidu. Magna etiam tempor orci lobor faculs lorem ipsum.

Instagram feed