Image Alt

Často kladené otázky

Zde jsme pro Vás připravili odpovědi na otázky, které v naší ordinaci často dostáváme. Pokud byste chtěli vědět k některému tématu více, podívejte se do témat našeho blogu, nebo se nás zeptejte při Vaší návštěvě u nás.

Legislativa

Musím svého psa čipovat?

Od 1. 1. 2020 na základě novelizace veterinárního zákona je stanovena povinnost majitele nechat psovi aplikovat čip. Pokud si kupujete štěně, mělo by být od chovatele již očipované. Jedinou výjimkou jsou psi, narození před 3.7.2011, kteří mají čitelné tetování.

Co potřebuji, když chci vycestovat se svým psem do zemí EU?

Každý majitel psa, který chce se svým miláčkem vycestovat, musí vlastnit pas a v něm mít potvrzení o platném očkování proti vzteklině. Vystavený pas do budoucna slouží jako očkovací průkaz.

Při cestování mimo EU je třeba si prostřednictvím KVS (Krajské veterinární správy) zjistit požadavky daných zemí.

Chci pojistit psa / kočku, se kterou pojišťovnou spolupracujete.

V současné době nespolupracujeme se žádnou pojišťovnou. Pokud máte své zvířátko pojištěné a k vyúčtování potřebujete jen doklad, pak Vám ho rádi vystavíme.

Provoz ordinace

Musím se k Vám objednávat?

Objednání na konkrétní čas umožní plynulejší provoz naší ordinace a klienti, kteří tak učiní mají samozřejmě přednost. Pokud však nejste objednaní, neznamená to, že se Vám nebudeme věnovat, jen budete muset počkat až vyřešíme objednané pacienty. Akutní pacienty i bez objednání řešíme přednostně!

Mohu se objednat ke konkrétnímu lékaři?

Samozřejmě, pokud jste vy i Vaše zvířátko zvyklí na jednu lékařku, pak není problém Vás k ní objednat. Pokud ale trpí Vaše zvířátko akutními problémy, a „Vaše“ lékařka nemá zrovna službu, je lepší nechat vyšetřit Vašeho miláčka u veterinářky, která je v ordinaci přítomna.

Co si s sebou mám na návštěvu ordinace vzít?

Pokud jste u nás ještě nikdy nebyli a jdete na vstupní prohlídku, pak si vezměte všechny dokumenty, které ke zvířátku máte. Pokud k nám již chodíte, stačí Vám jen očkovací průkaz/pas.

Jdu si jen pro léky, musím čekat až na mě přijde řada?

Pokud potřebujete vyzvednout pouze léky, doporučujeme Vám zavolat předem, abychom je mohly připravit a vydat Vám je přednostně.

Mému zvířátku není dobře mimo Vaší ordinační dobu, co mám dělat?

Pokud má Vaše zvířátko akutní problémy a je potřeba je řešit ihned, doporučujeme jet k veterináři, který má pohotovost nebo přímo na VFU (veterinární fakulta). Kontakty na veterinární pohotovost najdete na našich webových stránkách www.veterinabystrc.cz

Mohu v ordinaci zaplatit kartou?

Ano, v naší ordinaci lze platit kartou.

Co když moje zvířátko potřebuje specializované pracoviště? Doporučíte mi nějaké?

Mnohá vyšetření zvládáme vlastními silami (laboratorní, USG, RTG vyšetření). Naše klinika spolupracuje s řadou veterinárních specialistů. Pokud potřebujeme specializované vyšetření, jsme schopni ho zajistit, buď přímo u nás v ordinaci, nebo Vás odeslat na jiné pracoviště.

Chov

Koupil/a jsem si štěně a není očipované, můžeme ho nechat očipovat u Vás?

Pokud si kupujete štěně, už by mělo být vybaveno čipem. Pokud čip nemá, nebo si tím nejste jistí, přineste štěně ke vstupní prohlídce a vše napravíme ????

Když mám psa očipovaného, musím ho někde registrovat?

Čip sám o sobě je jen číslo, které o domácím zvířeti nic neřekne. Pokud chcete, aby čip plnil svůj účel, je nutné ho zaregistrovat. Možností, kde registrovat domácí zvíře je hodně. Naše veterinární ordinace používá čipy, v jejichž ceně je zahrnuta registrace na www.narodniregistr.cz.

Je možné si nechat očipovat i jiné zvíře než psa?

Samozřejmě! Je běžnou praxí, že čipujeme kočky, které majitelé pouští ven. V případě, že se kočka zatoulá a najde ji někdo jiný, je daleko snadnější dohledat majitele.

Potřebuji pro svého psa pas nebo mi stačí očkovací průkaz?

Pokud se psem neplánujete vycestovat do zahraničí, pak Vám stačí vlastnit jen očkovací průkaz. Máte-li v úmyslu cestovat se psem je mezinárodní doklad = pas nezbytný. Pas navíc plní i funkci očkovacího průkazu.

Vezu si nového pejska / kočičku, vystavíte mi po první vakcinaci očkovací průkaz?

Vystavení očkovacího průkazu při prvním očkování je samozřejmostí.

Kdy k Vám mám přijít s novým zvířetem na vstupní prohlídku?

S Vaším novým členem rodiny přijďte na vstupní prohlídku co nejdříve, zvláště pokud již nějaké zvíře v domácnosti máte (z důvodu zabránění přenosu ať parazitárních či jiných závažnějších onemocnění). Vezměte s sebou všechny dokumenty, které ke zvířátku máte. Při vstupní prohlídce zvířátko vyšetříme, domluvíme se na očkovacím schématu a poradíme s výživou.

Jakým způsobem mám přepravovat kočku?

Kočce pořiďte přepravní box (přepravku). Přepravka by měla být snadno kompletně rozebíratelná, abychom zvíře při vyjímání z ní, co možná nejméně stresovali. Přepravku nechte otevřenou někde ve Vašem bytě/domě ať si ji může Vaše „šelma“ prozkoumat a zvyknout si na ni. Naučte kočku cestovat autem – ze začátku stačí krátké trasy. Při transportu mějte přepravku přehozenou dekou nebo prostěradlem. V čekárně kočku položte tak, aby ji nestresoval pohled na jiná zvířata. Pokud již ze zkušenosti víte, že cestování a návštěva ordinace je pro Vašeho miláčka velmi stresující, kontaktujte nás, a vybavíme Vás léčivem, které kočku zklidní.

Péče

Jaké očkování je pro mého psa povinné?

Očkování psů patří spolu s odčervením k základní péči o psa. Povinné u nás je však jen očkování proti vzteklině. Psa je nutné naočkovat do ½ roku věku.

Jaké očkování je povinné pro mou kočku?

Vakcinace koček ze zákona povinná není, pokud však chcete s kočkou vycestovat do zahraničí, je nutné ji naočkovat proti vzteklině. Doporučujeme kočku dál naočkovat proti

Panleukopenii, Kaliciviróze a Rinotracheitídě Případně proti Kočičí Leukóze(FeLV).

Jaká očkování jsou u psa doporučená a proč?

Vakcinace je základní způsob prevence, která zvíře chrání před nakažlivými chorobami. V některých případech je díky očkování chráněn i majitel psa před přenosem nemoci na svou osobu. U psů obvykle očkujeme soubor těchto infekčních nemocí – Psinka, Parvoviróza, Infekční hepatitida, Infekční laryngotracheitida a Leptospiróza.

Musím své zvíře odčervovat?

Pravidelné odčervování domácích zvířat je základ prevence proti závažným onemocněním, která se ze zvířat mohou šířit i na člověka. Zvířeti způsobují vnitřní parazité značné zdravotní problémy – od svědění až k poruchám metabolismu.

Pes / kočka mi nechtějí sežrat žádnou tabletu, mohu je odčervit i jinak?

Odčervení lze domácímu zvířeti aplikovat i jako spot-on nebo pastu.

Jak často mám svého psa odčervovat?

Štěně odčervujeme od věku 14ti dnů stáří do 12ti týdnů věku v pravidelných dvoutýdenních intervalech. Pro ošetření lze použít pastu nebo sirup. Štěňata ve věku 3-6 měsíců se odčervují 1x za měsíc, k ošetření můžeme použít pastu nebo tabletu. Od půl roku věku odčervujeme psy pravidelně každé 3 měsíce.

Jak často mám odčervovat svou kočku?

U koťat začneme s odčervením ve věku 3 týdnů spolu s matkou. Do stáří 3 měsíců odčervujeme pravidelně po 14ti dnech. Koťata ve věku 3-6 měsíců odčervujeme 1x za měsíc.

U dospělých koček musíme rozlišit, zda je kočka čistě domácí, tu pak ošetříme 1-2x za rok. Je-li kočka venkovní nebo domácí a chodí na procházky ven, pak je doporučeno ji ošetřit 1x za 3 měsíce nebo kdykoliv při pozitivním nálezu parazita.

Našel jsem v trusu svého zvířete červíka, co s tím?

Nejvhodnější je odebrat vzorek stolice i s parazitem a přinést ho k nám na vyšetření. Podle výsledku můžeme stanovit správnou léčbu.

Mohu se od zvířete nakazit nějakou nemocí?

Onemocnění přenosné ze zvířete na člověka se obecně nazývá zoonóza. Mezi tyto nemoci řadíme vzteklinu, leptospirózu, parazity….

Mému psu / kočce zapáchá z tlamky, lze s tím něco dělat?

Pokud Vašemu domácímu mazlíčkovi zapáchá z tlamky tak, že se Vám s ním nechce ani mazlit, je potřeba dostavit se k veterináři.  Většině zvířat, tak jako lidem se na zubech ukládá zubní kámen, pod ním shromažďují bakterie a časem vzniká paradontóza. Pokud pravidelně nepečujete o chrup zvířete, je potřeba jednou za čas zubní kámen odstranit a dutinu ústní vyčistit.

Jak lze zvířátku pravidelně pečovat o chrup?

Nejlepším způsobem, jak pečovat o chrup vašeho zvířátka je každodenní čištění zubů. Na to je potřeba psa, či kočičku zvykat. Pomůcky pro čištění zubů včetně pasty můžete zakoupit v naší ordinaci. Při každé preventivní prohlídce prohlédneme zvířeti chrup a pokud se i přes Vaši péči ukládá na zubech kámen je potřeba přistoupit k vyčištění zubů pomocí ultrazvuku.

Můj pes si často drbe uši, čím to může být?

Důvodem proč si pes drbe uši může být hned několik, proto doporučujeme dostavit se k nám do ordinace. Psovi prohlédneme uši otoskopem, uděláme stěr, a na základě mikroskopického nálezu zacílíme léčbu.

Moje kočka má strupy kolem uší, co může být příčinou?

Stejně jako u psa ani u kočky neexistuje pouze jedna příčina drbání kolem uší. Proto doporučujeme dopravit kočku k nám do ordinace, udělat klinické vyšetření a na základě zjištění nastavit vhodnou léčbu.

Poradíte mi, čím krmit mé zvířátko?

Vždy když k nám přijdete na vstupní prohlídku, vybavíme Vás seznamem doporučených krmiv. V případě, že Vaše zvířátko trpí častými zažívacími problémy, snažíme spolu s Vámi nastavit vhodnou stravu.

Vyšetření

Co si s sebou mám na návštěvu ordinace vzít?

Pokud jste u nás ještě nikdy nebyli a jdete na vstupní prohlídku, pak si vezměte všechny dokumenty, které máte. Pokud k nám již chodíte, stačí Vám jen očkovací průkaz/pas.

Můj pes víc pije, co může být příčinou?

Určit příčinu zvýšeného příjmu tekutin nelze na dálku. Pokud se Vám zdá, že pes přijímá více tekutin než obvykle, je potřeba pejska vyšetřit u nás v ordinaci.

Kočka mi přestala žrát, čím to může být?

Pokud jste zjistili, že Vaší kočce neubylo nic z misky a chová se nestandardně, je potřeba kočičku přinést. Ani kočka by neměla hladovět, aby se u ní nerozvinulo ztučnění jater. Klinické vyšetření nám zpravidla ukáže na příčinu nechutenství. K dispozici máme v ordinaci i vlastní laboratoř a ultrazvuk, který nám pomůže v diagnostice problému Vaší kočky.

Jak dlouho může být hlodavec bez přísunu potravy?

Hlodavec by měl neustále něco chroupat, jeho trávící systém to vyžaduje. Pokud zjistíte, že Vaše morče, králík, potkan, křeček nežere, je nutné ho dopravit k nám do ordinace, abychom zjistily příčinu nechutenství.

Lidé chodí na preventivní prohlídky, platí to i u zvířat?

Preventivní prohlídka je součástí každého očkování zvířete. Ve vyšším věku psů a koček doporučujeme klinické vyšetření doplnit i o odběr krve, ze kterého získáme přehled o funkčnosti vnitřních orgánů.

Musí mít můj pes při vyšetření náhubek?

Pokud je pejsek klidný a nechá se vyšetřit, pak běžně náhubek nepoužíváme.

Můj pes kulhá, lze u Vás udělat RTG (rentgen)?

Samozřejmě, rentgen je součástí vybavení naší ordinace. Protože kulhání psa může mít hned několik různých příčin, podrobíme ho důkladnému vyšetření a v případě, že je potřeba tato vyšetření doplnit RTG snímkem, pejska zrentgenujeme.

Potřebuji oficiální posouzení DKK, DLK, spondylózy, mohu se na Vás obrátit?

Všechna zmíněná RTG vyšetření provádíme a snímky odesíláme oficiálnímu posuzovateli na základě doporučení klubu. Vyšetření se dělá v narkóze, proto je nutné se předem objednat.

Prodáte mi léky, když přijdu bez zvířete?

Léky, které bere Vaše zvířátko pravidelně Vám po zavolání rádi připravíme. Řešíte-li akutní problém svého miláčka, je nutné zvíře přinést a nechat jej u nás vyšetřit. Bez vyšetření Vám léky na akutní potíže pro zvíře nemůžeme poskytnout.

Chci nechat nakrýt svou fenu, lze u Vás zjistit nejideálnější termín?

Samozřejmě, ke stanovení ideálního termínu lze využít více metod. Pro určení nejlepší doby k diagnostice se objednejte telefonicky.

Od kdy jde na ultrazvuku zjistit březost feny?

Pupík plný štěňat je na ultrazvuku vidět zhruba 25. den od nakrytí. Doporučujeme se dopředu objednat, abychom na Vás měly čas a fenka měla svůj klid.

Ošetřujete exotická zvířata?

Exotická zvířata neošetřujeme, rádi Vám ale doporučíme specializovaná pracoviště, kam s Vaším zvířátkem jít.

Můj pes močí krev….

Pokud Váš pes močí krev, je potřeba vyšetřit jeho moč a následně psa celého. Ideální postup je takový, že nám zavoláte, přinesete moč (ne starší než 2 hodiny), my moč vyšetříme a následovat bude klinické vyšetření psa, které v případě potřeby doplníme sonografickým vyšetřením a odběry krve.

Moje kočka močí / kálí mimo záchod….

Pokud vidíte nežádoucí chování u Vaší kočky je nutné neprodleně navštívit naši ordinaci.

Zákroky a hospitalizace

Jakým způsobem odstraňujete zvířatům zubní kámen?

Zubní kámen odstraňujeme zvířátkům v sedaci pomocí ultrazvuku.

Je u odstranění zubního kamene nutná sedace?

Mezizubní prostory, stejně jako zubní kámen je potřeba vyčistit co nejlépe, čehož nikdy nedocílíme u zvířete v bdělém stavu.  Sedace (zklidnění pomocí medikamentů) je tedy jediný způsob, jak docílit maximálního vyčištění dutiny ústní u zvířete.

Stříháte kočky a psy?

Stříhání koček a psů se v naší ordinaci nevěnujeme. Pokud se věnujeme péči o srst Vašeho zvířátka, pak jen ze zdravotních důvodů. Nejde tedy o estetickou úpravu, nýbrž zdravotní.

Je nutné kastrovat kočku, když nepřijde do kontaktu s kocourem?

Kastrací kočky můžeme předejít mnoha zdravotním komplikacím ať už na děloze, mléčné žláze, či endokrinním systému.

Je nutné kastrovat kocoura, když nechodí ven?

Kocoura je vždy lepší nechat vykastrovat, neboť zpravidla začne v dospělosti značkovat „své teritorium“ = Váš byt. Zápach, který se bude linout Vaším bytem, jen tak nezlikvidujete. U kocourů se navíc kastrací sníží agrese vůči dalším kočičím osadníkům bytu / domu.

Jaké jsou výhody / nevýhody kastrace kočky?

Kastrací koček zamezíte mnohým zdravotním problémům, nevhodnému chování a nežádoucímu rozmnožování. Navíc kočce zpravidla zajistíte spokojenější život a dlouhověkost. Další výhodou kastrace koček je, že si snížíte náklady na léčbu možných kočičích onemocnění, která by jste museli  do budoucna řešit. Jedinou nevýhodou kastrace koček je, že jim vzroste chuť k jídlu, a to znamená potenciální obezitu. V dnešní době lze však i tento problém snadno korigovat podáváním stravy určené přímo kastrovaným kočkám.

Říká se, že by fena měla mít alespoň jednou štěňata, je to pravda?

„Pes, který štěká nekouše.“ „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ K těmto pověrám se řadí i ta, že „fena by měla alespoň jednou za život odchovat štěňata“. Pokud máte pejska jen pro potěšení a není určen k chovu, je nesmysl, aby jej majitel připouštěl pro tuto pověru. Porod je pro prvorodičku ba naopak velkým rizikem. Pokud chcete zabřeznutím feny předejít možným onemocněním typu – rakovina mléčné žlázy, zánět dělohy atd.,  pak je daleko snadnější nechat fenu vykastrovat.

Jaké jsou výhody / nevýhody kastrace feny?

Kastrace po prvním hárání procentuálně velmi snižuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou mléčné žlázy, zamezíte zánětu dělohy (pyometry), který při včasném neodhalení mívá fatální důsledky, fena se celkově zklidní, netrpí na falešnou březost (pseudograviditu).

Nevýhodou bývá zvýšení chuti k jídlu a následný růst váhy, což se dá velmi snadno regulovat odvažováním stravy nebo zvolením vhodných nízkokalorických granulí.

Jak probíhá kastrace feny?

Máte-li domluvený termín, doveďte fenku k zákroku na stanovenou hodinu. Naposledy by měla fenka žrát večer před zákrokem. V čekárně dejte pozor ať se nenapije z misky s vodou. Fenečku si přebereme, důkladně ji vyšetříme, zavedeme jí kanylu, odebereme předoperační krve. Majitele v tuto chvíli posíláme domů a přistupujeme k narkóze / sedaci feny. Feně se odebere celá děloha i s vaječníky. Po operaci je fenka vybavena speciálním oblečkem z prubanu, který bude nosit až do vyndání stehů. Aby obleček dobře držel na těle, prosíme majitele o přinesení obojku. Při předání instruujeme majitele o průběhu operace, podání léků, domluvíme s majitelem kontrolu a termín pro vytažení stehů.

Moje fena má zapáchající výtok z vulvy, více pije a je taková bez života, čím to může být?

Pokud má fena tyto příznaky nechte fenku ihned vyšetřit. Při těchto příznacích často diagnostikujeme zánět dělohy (pyometru), který se musí řešit neprodleně po zjištění diagnózy.

Proč bych měl nechat kastrovat psa?

Kastrace se provádí ze zdravotních důvodů (potíže s prostatou, nález na varlatech), anebo z důvodů zklidnění povahy psa. V dnešní době je možné využít i tzv. „chemické kastrace“. V případě, že chcete zamezit nežádoucímu chování pejska vůči okolí, je tento způsob dobrou metodou, jak si ověřit, že bude klasická kastrace u pejska fungovat. V některých případech se naopak nežádoucí chování ještě posílí a při použití „chemické kastrace“ její účinek cca po 6 měsících odezní a povaha psa se vrátí do původního stavu.

Nahmatal jsem svému pejskovi bulku, co se s tím dá dělat?

Je spousta různých typů bulek – nemusí jít nutně o nádory, často jde o lipomy (tukové bulky), opouzdřená cizí tělesa (osiny, trny), otok mízních uzlin, reakci po injekční aplikaci léků atd. Vždy doporučujeme k nám zajít a nechat zjistit původ bulky.

Sedujete zvíře při vyndávání stehů?

Stehy našim pacientům vyndáváme zpravidla 10 dní po zákroku. Tento úkon je zpravidla rychlý a pokud s námi zvířátko spolupracuje, není důvod, proč ho sedovat.

Lze u Vás psa/kočku hospitalizovat?

V rámci naší ordinace jsme plně vybaveni pro akutní hospitalizaci zvířete (2 boxy pro menší psy a kočky; 1 box pro velká psí plemena).

Celodenní hospitalizaci (8–19 hod.) provádíme s ohledem na psychický stav zvířete, neboť cizí prostředí a absence pána může být pro některá zvířata stresující. V případě nezbytné hospitalizace pacienta je po celou dobu možná přítomnost majitele.

Consecte libero id faucibus nisl tincidu. Magna etiam tempor orci lobor faculs lorem ipsum.

Instagram feed